Kotłownie pelletowe pozwalają na ograniczenie kosztów ogrzewania o kilkadziesiąt procent w porównaniu do instalacji zasilanych tradycyjnym paliwem (olej opałowy, węgiel, gaz ziemny). To niezwykle nowoczesne, łatwe w obsłudze i efektywne rozwiązanie do spalania paliw stałych. Sprawność kotłów pelletowych szacuje się na 84 – 92%. Warto także zauważyć, że wartość opałowa pelletów jest tylko o około 30% mniejsza niż węgla kamiennego.

Pellet to paliwo z biomasy, często wykorzystywane do ogrzewania domów. Piec zazwyczaj zawiera podajnik i zbiornik paliwa, rzadziej zasobnik do grzania wody. Na rynku instalacji grzewczych znaleźć możemy pellet z drewna, pellet ze słomy, a także pellet z roslin energetycznych. Występuje także pellet z trocin i innych odpadów drzewnych, jednak są one najmłodszym paliwem na polskim rynku.

Pellety zalicza się do paliw ekologicznych, gdyż przyjmuje się, że – podobnie jak drewno – nie powodują zanieczyszczenia środowiska naturalnego dwutlenkiem węgla. W trakcie procesu spalania, do atmosfery przedostaje się tyle dwutlenku węgla, ile w czasie wzrostu pochłaniają drzewa, z których je wytworzono.

Do pełnego wyposażenia kotłownie pelletowych zaliczyć należy: kocioł z palnikiem retortowym, kocioł z palnikiem zasypowym, kocioł wyposażony w układ oczyszczania palnika, układ dostarczający paliwo do zasobnika, pompa obiegowa układu grzewczego oraz pompa zasobnika wody ciepłej, zawory bezpieczeństwa wraz z naczyniem przeponowym.