Rekuperacja powoli staje się wymogiem przy współczesnym systemie budownictwa. Szczelne okna i drzwi powodują, że proces samoczynnej wentylacji pomieszczeń staje się wręcz niemożliwy, co przekłada się bezpośrednio na występowanie pleśni i wilgoci w pomieszczeniach. Dlatego też zalecane jest stosowanie systemów rekuperacji w nowobudowanych obiektach.
Rekuperator, mówiąc najprościej to najważniejszy element całego systemu rekuperacji, czyli centrala wentylacyjna z wymiennikiem ciepła. Dzięki rekuperatorom możemy kontrolować proces wentylacji (nawiewu i wyciągania powietrza) pomieszczeń oraz dostosowywać jej intensywność do własnych potrzeb. Dzięki rekuperatorowi możemy zmniejszyć o 80% energię potrzebną do ogrzania nawiewanego powietrza.
Każdy rekuperator wyposażony jest również w filtry, których zadaniem jest filtrowanie powietrza z kurzu i większych zanieczyszczeń. Dzięki takiemu rozwiązaniu chroniony jest wymiennik ciepła i kanały, a co więcej, nawiewane powietrze jest czyste i zdrowe.
Źródłem odzyskiwania ciepła jest wymiennik rekuperatora. W zależności od wybranego rodzaju, wymiennik może być przeciwprądowy, obrotowy lub krzyżowy. Największą wydajność w odzyskiwaniu energii z powietrza posiada wymiennik przeciwprądowy.