Gwarancję oszczędności i bezpieczeństwa w kontekście systemów kominkowych daje połączenie dwóch czynników – dobry kocioł oraz odpowiednio do niego dobrany system kominowy. Jako, że komin zawsze wznosi się przy budowie domu, decyzję o doborze wybranego kotła i systemu powinno się podejmować już na etapie projektowania domu.
Dobrze dobrany komin jest niezwykle ważnym elementem każdego domu. To właśnie on odpowiada za poprawne funkcjonowanie całej instalacji grzewczej.
Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów kominów do wyboru. Ze względu na użycie wkładu grzewczego wyróżnić możemy kominy otwarte, pozbawione wkładu grzewczego oraz zamknięte – z wkładem grzewczym. Biorąc pod uwagę rodzaj używanego paliwa dostępne są kominy na drewno, elektryczne, gazowe lub biokominki.
Najwięcej jednak wariantów zawiera styl wykonania. Tutaj dostępne są poniższe rodzaje kominów:
- klasyczne – nawiązujące kształtem do tradycji. Najczęściej wykonywane z kamienia, marmuru. Zazwyczaj posiadają duże palenisko.
- rustykalne – najpopularniejsze oraz najtańsze. Często wykonywane są z prefabrykowanych, gotowych do złożenia elementów, lub z łupanego piaskowca, marmuru, drewna, cegieł, polnych kamieni. Rozpoznać je można z łatwością po dużych rozmiarach.
- kaflowe – nawiązują do tradycyjnych pieców kaflowych.
- nowoczesne – zazwyczaj proste i minimalistyczne w formie, wykonywane z lekkich materiałów (np. gips kartonu), i wykończone tynkiem szlachetnym lub kamiennymi płytami.
- artystyczne – często wykorzystują pierwotnie służące do innych celów elementy (np. framugę drzwi czy zabytkowe kafelki).
Ze względu na kształt fasady paleniska wyróżniamy kominy z fasadą płask, pryzmatyczną oraz narożne.