Kolektor próżniowo-rurowy swoją nazwę zawdzięcza konstrukcji opartej na wykorzystaniu rur próżniowych, które pozytywnie wpływają ma działanie kolektora. Wybierając tę instalację kolektorów słonecznych możemy mieć pewność, że zyski ciepła z instalacji widoczne będą także w zimowe, słoneczne dni, gdyż absorpcja ciepła z promieni słonecznych nie jest tu uzależniona tak bardzo od temperatury panującej na zewnątrz.  W okresie zimowym kolektor próżniowo-rurowy jest nawet do 30% sprawniejszy od kolektorów płaskich.

W kolektorach rurowych obszar absorpcji promieniowania ma kształt długiego walca. Padające na niego promieniowanie jest zamieniane na ciepło, które jest gromadzone wewnątrz rurki, a następnie odprowadzane jest do cieczy roboczej, która ogrzewa wodę w zbiorniku akumulacyjnym.

Kolektory próżniowe doskonale izolują ciepło, dzięki umieszczeniu wewnątrz kolektora miedzianej rurki, która przenosi zebrane ciepło do wymiennika umieszczonego w ramie.

Kolektor próżniowo-rurowy zbudowany jest zawsze z poniższych elementów:

  • Rury szklane z absorberem
  • Izolowana skrzynia zbiorcza z przewodami zasilania i powrotu, transportującymi czynnik grzewczy do instalacji
  • Obudowa kolektora
  • Lustro paraboliczne, obijające promieniowanie na rurę z absorberem

Do podstawowych zalet tego typu kolektorów zaliczyć należy przede wszystkim wysoką sprawność przy niskich temperaturach zewnętrznych, a także możliwość wymiany rur próżniowych w przypadku instalacji napełnionej lub pod ciśnieniem.