Powietrzne pompy ciepła zyskują coraz więcej zwolenników głównie dlatego, że ich montaż jest prostszy, tańszy i szybszy od pomp ciepła czerpiących ciepło z gruntu lub wody. Koszt budowy instalacji z powietrzną pompą ciepła jest tańszy od pozostałych rozwiązań grzewczych. Energia elektryczną zużywana przez pompę ciepła służy głównie do zasilania sprężarki, dlatego też oszczędności przy jej zastosowaniu są wysokie.

Główną zaletą powietrznych pomp ciepła jest brak konieczności wykonywania odwiertów  i montażu kolektorów gruntowych. Co więcej, wykonanie pompy ciepła pozwala na wykorzystywanie zimą energii odnawialnej (ciepło zmagazynowane w powietrzu atmosferycznym) uniezależniając użytkowników od cen innych paliw. Ważne jest także to, że powietrzna pompa ciepła może pracować w bardzo szerokim zakresie temperatur: od -25oC do +45oC. Powietrzną pompę ciepła możemy zainstalować jeżeli nie mamy na działce miejsca na gruntowy wymiennik ciepła, bądź jego wykonanie jest dla nas zbyt kosztowne.

Powietrzna pompa ciepła może zarówno ogrzewać pomieszczenia, jak i przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Jej efektywność zmienia się wraz ze zmianą temperatury powietrza, z którego czerpie energię.